kwiateczki / Kwiaty doniczkowe. 

KWIATY DONICZKOWE.

kwiaty doniczkowe Brak tagów kwiatyDoniczkowe 4 Guzmenia_001.JPG Fotki Zdjęcia Obrazki

 

KWIATY DONICZKOWE SĄ OZDOBĄ PARAPET OKIENNYCH. WYRÓŻNIAMY WIELE

Rynek zbytu na ozdobne kwiaty doniczkowe, balkonowe i cięte jest ogromny, ale trwałość wielu z nich pozostawia sporo do życzenia. Jak wie każdy, kto posadził sobie petunie czy surfinie na balkonie, kwitną one długo i obficie, ale pojedyncze kwiatki żyją zaledwie 1-2 dni. Zbyt szybko więdną goździki, orchidee i róża chińska, co przypisuje się ich wrażliwości na etylen. Dotychczas stosowane w ogrodnictwie związki chemiczne, hamujące syntezę etylenu, budzą coraz więcej zastrzeżeń jako potencjalnie zagrażające środowisku.

 

KWIATY W DOMU CZYLI KWIATY DONICZKOWE.

Jak pięknie ozdobić wnętrze domu czyli ściany, okna, sufity itp.

KWIATY w domu Obraz 012.jpg Fotki Zdjęcia Obrazki

 

KWIATY w domu Obraz 014.jpg Fotki Zdjęcia Obrazki

 

KWIATY w domu Obraz 011.jpg Fotki Zdjęcia Obrazki

OTO CHARAKTERYSTYKA NIEKTÓRYCH KWIATÓW DONICZKOWYCH.

 

                                             ANTURIUM


Anturium pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i jest doskonałym przykładem rośliny pokojowej przeniesionej z tropików i zaadoptowanej dzięki systematycznej uprawie. Została odkryta w połowie ubiegłego wieku. Osiąga tylko 30 - 50 cm wysokości. Liście ma owalne, podłużne i spiczasto zakończone. Kwiaty są średniej wielkości, kolba jest zwykle proporcjonalna do otaczającej ją lśniącej , czerwonej, różowej, białej lub cętkowanej pochwy. W odpowiednich warunkach może kwitnąć przez cały rok. Miejsce uprawy powinno być ciepłe, dobrze oświetlone, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca, najlepiej w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna. Anturium nie znosi wody zimnej oraz wody zawierającej wapń. W okresie wzrostu roślinę należy podlewać i zraszać miękką i odstałą wodą. Nie spryskiwać kwiatów, gdyż powstają plamy. Nawozić raz na 10 - 14 dni nawozem do roślin doniczkowych w stężeniu trzykrotnie mniejszym od zalecanego. Przesadzać na wiosnę, ale tylko wtedy, gdy korzenie całkiem przerosną ziemię w doniczce. Anturium potrzebuje ziemi o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w podłożu próchniczym o grubej strukturze, przepuszczalnym, na przykład składającym się z gruzełkowatej ziemi liściowej, grubego torfu, mchu torfowca i piasku. Równie dobrze rośnie w ziemi standardowej lub podłożu torfowym.

                                  ECHMEA

Rodzaj Aechmea obejmuje ponad 150 gatunków występujących w tropikalnej i podzwrotnikowej Ameryce. Najpopularniejszy u nas gatunek to Aechmea fasciata ( wstęgowata ) o popielato - pasiastych liściach i intensywnie różowym kwiatostanie. Inne to Aechmea fulgens o koralowym kwiatostanie, Aechmea chantinii o czerwonych kwiatostanach i pięknie pręgowanych liściach oraz Aechmea miniata o kwiatostanach czerwieni z błękitem. Sprowadzona do Europy w minionym stuleciu na jakiś czas została zapomniana. W latach pięćdziesiątych ponownie podjęto jej uprawę. Roślina wytwarza gęstą rozetę złożoną z około 12 liści rosnących ku górze. Kwiatostanem jest kłos lub rozgałęziona wiecha. Każda rozeta zakwita tylko jeden raz, ale dobrze pielęgnowana roślina wytwarza odrosty zdolne do zakwitania. Dobrze rośnie w ciepłym, jasnym lecz niezbyt słonecznym miejscu. W doniczce utrzymujemy umiarkowaną wilgotność, a wodę wlewamy do lejka utworzonego przez liście. Latem często spryskujemy. Nawozimy nawozami do kaktusów nie częściej niż raz na dwa miesiące. Przesadzamy wczesną wiosną w lekko próchniczą ziemię do doniczki tylko o numer większej, bo roślina charakteryzuje się słabym systemem korzeniowym.

                                        STEFANOTIS

                                       

Rodzaj Stephanotis obejmuje około 15 gatunków zawsze zielonych pnączy pochodzących z Peru, Madagaskaru, Malezji i południowych Chin. Stephanotis floribunda to zawsze zielony pnący się krzew o pędach twardych i elastycznych. Liście sztywne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone. Kwiaty czysto białe, woskowate, zebrane w luźne baldachy. Kwiaty wydzielają zapach przypominający tuberozę. Normalny okres kwitnienia trwa od maja do sierpnia, w uprawie sterowanej może zakwitać w innych terminach. Ustawiamy go w miejscu jasnym i przewiewnym, najlepiej na oknie, ale chronimy przed silnym nasłonecznieniem w upalne dni lata. Od marca do sierpnia podlewamy obficie i nawozimy systematycznie. Od października do stycznia utrzymujemy niską wilgotność podłoża. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze rzadziej. Najlepiej to robić w lutym. Podłożem używanym do tego to substrat torfowy z domieszką piasku. W okresie wzrostu trzymamy roślinę w temperaturze pokojowej, zimą należy wystawić roślinę do pomieszczenia chłodnego ( 12 - 14 °C ). W USA jest uprawiana na kwiat, często używany na ślubne bukiety, w których symbolizuje stałość, ponieważ Stefanotis nie lubi zmiany miejsca ! Na częste zmiany reaguje całkowitą utratą liści i kwiatów.

                                       CYKLAMEN

Rodzaj Cyklamen obejmuje 16 gatunków pochodzących głównie z obszaru śródziemnomorskiego. Europejski fiołek alpejski o biało nakrapianych, skórzastych liściach i różowych, pachnących kwiatach rośnie w Alpach. Uprawiane rośliny pochodzą od cyklamena perskiego ( Cyklamen persicum ), którego ojczyzną jest Azja Mniejsza. Gatunek wyjściowy ma małe, delikatne kwiaty i liście zielone bez rysunku. Dzięki pracy hodowców uprawiane cyklameny mają liście zdobione pięknymi srebrzystymi wzorami a kwiaty różnej wielkości i szerokiej gamie barw - od białych przez odcienie różu, fioletu do czerwieni. Jeżeli chcemy by cyklamen czuł się dobrze w naszym mieszkaniu i długo cieszył nas swoimi kwiatami to powinniśmy postawić go w miejscu jasnym i przewiewnym, ale nie w przeciągu i nie w miejscu słonecznym. Najlepsza temperatura to 15 - 18 °C. Ziemia powinna być stale wilgotna . Dobrze jest podlewać na podstawkę, ale po wsiąknięciu resztę wody ze spodka wylać, gdyż roślina nie powinna stać w wodzie. Po przekwitnieniu pozwólmy roślinie przejść okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym od mrozu. Podlewamy wtedy rzadko, ale nie dopuszczamy do wyschnięcia ziemi. Gdy zaczną się pojawiać nowe liście, systematycznie podlewamy, nawozimy i przenosimy w cieplejsze, jasne miejsce. Przesadzamy co roku wiosną w ziemię torfową z dodatkiem gliny. Latem można cyklamena zadołować w ogródku w chłodnym, cienistym miejscu
dodatkowe

Przesadzamy zarówno kwiaty domowe, jak i te z ogrodu. Jeżeli korzenie są zbyt długie, należy je skrócić. Nowa donica nie może być zbyt większa od starej ( 2-4 cm). Po przesadzeniu roślinę obficie podlewamy i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Po dwóch tygodniach zasilamy nawozem. Te, które źle zniosły zimę i utraciły zbyt dużo liści, przycinamy. Pobudzimy w ten sposób wzrost nowych pędów.


 

Urządzając nasze mieszkania, domy, zawsze rezerwujemy miejsce dla zieleni. Piękne rośliny wnoszą wiele ożywienia, zwłaszcza w szarych, zimowych miesiącach i pomagają odpocząć po trudach dnia. Rośliny można komponować według upodobań, ale trzeba pamiętać o uwzględnieniu ich wymagań pokarmowych i świetlnych. Należy też mieć na uwadze wybór odpowiednich pojemników,
w których mogłyby spędzić cały sezon. Kupując, należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby były one zdrowe, wolne od szkodników i chorób. Główną przyczyną występowania chorób i szkodników roślin doniczkowych są czynniki związane z nieodpowiednią pielęgnacją i niekorzystnymi warunkami panującymi w suchych, ogrzewanych w pomieszczeniach.

Stanowisko:
Przed kupnem rośliny doniczkowej należy zapoznać się z jej wymaganiami, a tym samym czy nadaje się do naszego mieszkania, biura. Poszczególne gatunki roślin wymagają różnego nasłonecznienia, wilgotności etc. Jednak wszystkie rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej wielkości pojemnika,
w którym będą rosły oraz dobrego jakościowo podłoża. Ziemia dla roślin doniczkowych powinna być wolna od patogenów i szkodników oraz zasobna w składniki pokarmowe.

Wymagania:
Roślinom uprawianym w donicach należy zapewnić stały dopływ składników pokarmowych w sezonie wegetacyjnym. Począwszy od marca do przełomu września i października co tydzień lub dwa powinno się nawozić rośliny nawozami płynnymi lub dolistnymi. Bardzo ważne jest podlewanie. W pomieszczeniach klimatyzowanych niektóre rośliny doniczkowe chorują z braku wilgoci w powietrzu. Należy je kilka razy
w tygodniu zraszać wodą. Podobnie dzieje się zimą w naszych mieszkaniach. Można, obok zraszania, stosować różnego rodzaju nawilżacze powietrza.

Choroby kwiatów doniczkowych:
 • Plamistości liści
  Na liściach i łodygach tworzą się okrągłe lub owalne, szare lub brązowe plamy. Porażone liście zamierają. Po zauważeniu pierwszych objawów rośliny należy opryskać, stosując gotowy do użytku preparat Baymat AE.


  Zdjęcie: Plamistość liści


 • Szara pleśń
  Na liściach pojawiają się brązowe, wodniste plamy, które powiększają swoje rozmiary. W dalszej fazie choroby pędy zaczynają gnić i pojawia się na nich szary, pylący nalot grzybni z zarodnikami. Aby zapobiec tej chorobie, należy zmniejszyć albo całkowicie zaniechać zraszania. Roślina powinna stać w przewiewnym miejscu. Porażone liście i pędy usuwać, a pozostałe opryskać środkiem Teldor.


  Zdjęcie: Szara pleśń płatka róży

 • Mączniaki prawdziwe
  Na liściach, a czasem także na kwiatach, widoczny jest biały, mączysty nalot grzyba. Porażone liście po jakimś czasie zamierają. Po zauważeniu pierwszych objawów, rośliny należy opryskać fungicydem Baymat AE.

Inne choroby kwiatów doniczkowych:

Rdze
Na dolnej stronie liścia widoczne są jasnej barwy, drobne „poduszeczki” – owocniki grzyba. Po zauważeniu pierwszych objawów rośliny należy opryskać (dokładnie, również dolne strony liści) fungicydem Baymat AE.


Zdjęcie: Rdza

Szkodniki kwiatów doniczkowych:
 • Wełnowiec szklarniowiec
  Wełnowce mają ciało pokryte białym lub beżowym nalotem. Wyglądem przypominają kłaczek wełny na roślinie (stąd nazwa - wełnowce). Wełnowce grupują się najczęściej wzdłuż nerwów głównych na liściach oraz na łodydze. Po zauważeniu pierwszych osobników należy zastosować pałeczki Provado Combi Pin lub preparat w aerozolu Provado Plus AE.


  Zdjęcie: Wełnowiec szklarniowiec


  Zdjęcie: Wełnowiec szklarniowiec

 • Czerwce - miseczniki i tarczniki
  Miseczniki i tarczniki można rozpoznać po wypukłych, gładkich naroślach barwy od czerwonawej do brązowej, powstałych na łodygach i liściach. Czasami występowaniu tej grupy szkodników towarzyszy wydzielanie rosy miodowej, która zanieczyszcza liść i jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Zapobieganie pojawianiu się czerwców polega na regularnym stosowaniu pałeczek Provado Combi Pin lub Provado Plus w przypadku zaobserwowania silnego porażenia przez szkodniki.


  Zdjęcie: Czerwce


  Zdjęcie: Tarcznik

 • Mszyce
  Mszyce są to drobne owady wysysające soki z roślin. Zwykle pojawiają się w koloniach na młodych pędach i pod pąkami kwiatowymi. Żerowanie tych szkodników powoduje zahamowanie wzrostu oraz zaburzenia kwitnienia. Liście i kwiaty uszkodzone przez mszyce są zniekształcone i oblepione tzw. spadzią. Zapobieganie pojawianiu się mszyc polega na regularnym stosowaniu pałeczek Provado Combi Pin lub Provado Plus w przypadku silnego porażenia przez szkodniki.


  Zdjęcie: Mszyce

 • Wciornastki
  Na liściach roslin porażonych przez wciornastki pojawiają się na początku żółtawe, delikatne przebarwienia. Na dolnej stronie liścia dostrzec można srebrzyste, bardzo drobne punkciki, są to miejsca żerowania tych owadów. Wciornastki są dostrzegalne gołym okiem w postaci szybko poruszających się „kreseczek”. Po zauważeniu pierwszych objawów żerowania należy zastosować preparat Provado Plus AE.


  Zdjęcie: Wciornastki
Inne szkodniki kwiatów doniczkowych:
 • Przędziorek chmielowiec
  Liście przebarwiają się na kolor żółtawy, wyglądają na wyblakłe. Na dolnej stronie liści zauważyć można pomarańczowe pajączki. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy niezwłocznie wykonać oprysk środkiem Provado Plus AE. Po dwóch tygodniach zabieg trzeba powtórzyć.


 • Mączlik szklarniowiec
  Liście zasychają i żółkną, a na dolnej stronie liścia widoczne są białe muszki. Objawem charakterystycznym jest występowanie rosy miodowej. Zapobieganie pojawianiu się szkodników polega na regularnym stosowaniu pałeczek Provado Combi Pin lub stosowaniu Provado Plus AE.


  Zdjęcie: Mączniak szklarniowiec


   

  araukaria,aspidistra,aukuba,barwinek włoski,begonia,

  bluszcz,chlorofitum,cissus,fiołek,fittonia,fuksja,laur,

  mirt,monstera,paprocie,saint paulia,skalnica,sparmania,

  szparag,trzmielina,trzykrotka.

  Kwiaty znoszące duże nasłonecznienie lub lubiące światło:

  abutilon,achimenes,

  agapant,balsamina,bilbergia,cytryny,dracena,

  dzwonek ogrodowy,fikus,hemantus,hipeastrum,hoja,

  kaktusy,kalla,sukulenty,kamelia,lak,maranta,mimoza,oleander,

  ostromlecz,czerwony,palmy,papirus,psianka,passiflora,

  pelargonia,rozmaryn,róża,welthaimia,złocien ogrodowy.

  Uprawa

  Temperatura

  Na ogół większość roślin ozdobnych możemy uprawiać w przeciętnej temperaturze, tzn. 16-18 °C. Temperatura otoczenia roślin jest zresztą uzależniona od miejsca ich ustawienia, a więc od wystawy słonecznej i odległościom innego źródła ciepła. Natomiast w zimę na ogół najodpowiedniejsza temperatura wynosi 10-12 °C. w mroźne noce należy jednak zdejmować rośliny z parapetów okiennych. Szkodliwe dla kwiatów doniczkowych mogą być również wahania temperatury.

  Wilgotność powietrza

  Przeważnie dla roślin wilgotność jest zbyt mała. W lecie sytuacja jest nieco lepsza niż w zimie, okna bowiem są dłużej otwarte, powietrze w mieszkaniu nie jest wysuszone przez sztuczne ogrzewanie, a w dni upalne możemy zraszać rośliny nawet codziennie.

  Należy pamiętać o codziennym otwieraniu okna na 15-30 minut odsuwając rośliny od okna. Konieczne jest ustawianie glinianych lub metalowych naczyń z wodą na grzejnikach w celu zwiększenia wilgotności powietrza. Rośliny, dla których suche powietrze jest szczególnie szkodliwe (np. paprocie), należy nawet w zimie co tydzień zraszać.

  Ziemia

  Z ziemi czerpie roślina pokarm oraz wodę. Ziemia jest środowiskiem, w którym żyją i oddychają korzenie. Od jakości ziemi zależy zdolność zatrzymywania wody oraz zawartości powietrza. Ziemia z dużą domieszką piasku słabo zatrzymuje wodę, korzenie natomiast znajdują w niej zawsze dostatek powietrza. Ziemia gliniasta chłonie wodę z łatwością i wskutek tego może w niej być za mało powietrza.

  Rośliny suchych pustyń, a więc kaktusy i pozostałe sukulenty, nie wymagają ziemi żyznej. Roślinom szybko rosnącym, o dużych, bujnych liściach trzeba dać ziemię pożywną. Ogrodnicy rozróżniają wiele rodzajów ziemi, a więc: darniową, wrzosową, liściową, inspektową, kompostową

  Ziemia darniowa powstaje przez rozkład warstw darni ułożonych w stosy i co pewien czas przerabianych. Zawiera ona przeważnie dużo gliny i piasku, niewiele zaś próchnicy i składników pokarmowych.

  Ziemia wrzosowa używana jest najczęściej przy uprawie azalii. Tworzy się przez rozkład wrzosu, igieł sosen, świerków. Można ją znaleźć w każdym lesie.

  Ziemia liściowa powstaje przez rozkład liści drzew i krzewów. Jest średnio żyzna, ale doskonale wchłania wodę, a jednocześnie jest przepuszczalna, toteż najlepiej stosować ją głownie jako domieszkę do żyznej, lecz ciężkiej ziemi.

  Ziemia inspektowa powstaje przez rozkład ułożonego w stosy i przerabianego nawozu zebranego spod inspektów. Zawiera ona bardzo dużo składników pokarmowych, możemy więc w niej uprawiać wszystkie rośliny wymagające obfitego pożywienia.

  Ziemia kompostowa potrafi całkowicie zastąpić inspektową. Powstaje poprzez składanie w zaciemnione miejsce odpadków w postaci chwastów, liści, trawy, obierzyny, popiół drzewny.

  Przesadzanie

  Gdy zbliża się wiosna, wszyscy posiadacze roślin zaczynają myśleć o przesadzeniu. Rośliny pochodzące z ciepłych krajów zwykle przesadzamy wcześniej - w końcu lutego lub na początku marca. Zaś rośliny rosnące w strefie umiarkowanego klimatu przesadzamy w końcu marca lub na początku kwietnia.

  Zasadniczo rośliny młode, szybko się rozrastające przesadzamy częściej niż starsze, ponieważ ich korzenie szybciej przerastają bryłkę ziemi i wyczerpują zasób pokarmów. Dlatego należy ją zastąpić świeżą, dając przy tym większą doniczkę. Większość kwiatów pokojowych powinna być przesadzana corocznie lub co dwa lata, z wyjątkiem bardzo dużych egzemplarzy np. palmy, którym wystarczy przesadzanie co 4-5 lat, gdyż rosną w obszernych naczyniach zawierających dużo ziemi.

  Jeżeli chcemy się upewnić czy roślina powinna być już przesadzana, wyjmijmy ją z doniczki i obejrzyjmy bryłę, którą tworzą korzenie i ziemia. Jeżeli bryłka jest całkowicie obrośnięta drobnymi białymi korzeniami, przesadzanie jest konieczne. Jeżeli tak nie jest, a roślina jest zdrowa i normalnie się rozwija, możemy jej nie przesadzać.

  Podlewanie

  Woda jest dla rośliny niezbędnym czynnikiem, decydującym nie tylko o jej zdrowiu i silnym wzroście, ale i o życiu. Bodaj najważniejszą czynnością przy pielęgnowaniu naszych roślin jest umiejętne dostarczanie im wody. Ilość wody należy dostosować do rośliny, okresu jej rozwoju i pory roku. Kwiaty, które mają duże liście potrzebują więcej wody, gdyż szybciej ją wyparowują niż rośliny o drobnych i nielicznych liściach. Rośliny o grubych, mięsistych liściach i łodygach nie wymagają obfitego podlewania, które jest dla nich bardziej szkodliwe niż przesuszenie.

  Zużycie wody zależy również od okresu rozwoju rośliny. Egzemplarze młode, których procesy życiowe przebiegają bardzo energicznie, potrzebują znacznie więcej wody niż starsze, o liściach pokrytych grubym już naskórkiem chroniącym przed silnym parowaniem. Latem podlewamy kwiaty często, zazwyczaj codziennie, zimą zaś znacznie rzadziej, nie tylko ze względu na okres spoczynku, który przechodzi wtedy większość roślin, lecz i dlatego, że ziemia wolniej wysycha. Ponadto w lecie i w zimie ilość wody uzależniamy od temperatury panującej w mieszkaniu i wystawie. Kwiaty znajdujące się na oknie lub balkonie południowym narażone są na szybsze wysychanie.

  Mycie kwiatów

  Czyszcząc kwiaty chcemy aby wyglądały zdrowo i świeżo. Rośliny brudne, pokryte kurzem, a czasem nawet pajęczyną, nie będą normalnie rosnąć i duszą się nie mogąc oddychać przez zatkane szparki oddechowe. Aby temu zapobiec, trzeba od czasu do czasu, na przykład raz na miesiąc, stosować kąpiel. Rośliny o dużych, często skórzanych liściach muszą być myte miękką ściereczką i ciepłą wodą z dodatkiem mydła.

  Potem można je jeszcze opryskać. Rośliny delikatne, o miękkich lub drobnych liściach zraszamy przez opryskiwanie ustawiając je na balkonie lub wannie. W lecie korzystajmy z okazji i wystawiajmy rośliny na balkon w czasie ciepłego, spokojnego deszczu, który będzie najlepszą, naturalną kąpielą. Zabrudzone kolczaste kaktusy można czyścić pędzelkiem.

   

 •  
     Kwiaty sztuczne.
     Bukiety z kwiatów.
     Kwiateczki
     Kwiaty balkonowe.
     Kwiaty chronione.
     Kwiaty doniczkowe.
     Kwiaty firankowe.
     Kwiaty jesienne.
     Kwiaty ogrodowe.
     Kwiaty ozdobne.
     Kwiaty polne.
     Obrazy z kwiatami.
     Ozdoby z kwiatami.
     Rodzaje kwiatów.
     Spinki z kwiatami.
     Zastosowanie kwiatów.
     Zdjęcia kwiatów.
   
  Copyright ©2018 by kwiateczki
  Kreator Stron www